55bo001C332py223

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

کیسی افلک که سال گذشته برای بازی در « منچستر کنار دریا » اسکار بهترین بازیگری را دریافت کرد در فیلم حضور دارد. رونی مارا هم که پس از « دختری با خالکوبی اژدها » اغلب در آثار مستقل دیده شده نیز در فیلم حضور دارد.

داستان فیلم درباره چیست ؟

مردی به نام C ( کیسی افلک ) پس از کشته شدن در مقام یک روح ملحفه به سر، به منزلش باز می گردد تا همسرش M ( رونی مارا ) را مشاهده کند که در حال تلاش برای بازگشتن به زندگی عادی است و...

کارگردان کیست؟         

دیوید لوری که سال گذشته فیلم « اژدهایِ پت » را روانه سینما کرد. لوری 4 سال پیش هم فیلمی تحت عنوان « Ain't Them Bodies Saints  » را با بازی کیسی افلک و رونی مارا روانه سینما کرده بود.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/A_Ghost_Story/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

« یک داستان شبحی » اثر ماتم زده ای است و البته پرخاشگر است. البته بعید می دانم که افراد کم سن و سال تحت تاثیر این فیلم قرار بگیرند اما جانب احتیاط را رعایت بفرمائید!

نکات مثبت فیلم ؟

فیلم به آرامی تماشاگر را در خود غرق می کند تا مفهوم عشق و وضعیت آن پس از مرگ که به جدایی می انجام را دریابد. البته این روایت آرام و با ریتم کند اغلب در سینمای اروپا رایج است و شاید بسیاری از تماشاگران امروز نتوانند شاعرانگی فیلم را تاب بیاورند!

فیلمبرداری فیلم تحسین برانگیز است و مخصوصاً در نماهای بیرونی به بهترین شکل عمل می کند.

عاشقانه فیلم قابل باور است و بجای تمرکز بر دیالوگ ها، سازنده با تصویرسازی حس عاشقانه فیلم را زنده نگه داشته است. تقابل عشق و فقدان به خوبی در « یک داستان شبحی » به بلوغ می رسد.

نکات منفی فیلم ؟

تدوین فیلم می توانست بهتر از این باشد. بعضی از سکانس های فیلم نیاز به تدوین مجدد دارد که کیک خوردن M از جمله آن است!

شاید این مورد یک نکته منفی محسوب نشود اما « یک داستان شبحی » از آن دسته آثاری است که ابداً برای گیشه ساخته نشده و به اصطلاح فیلمسازان وطنی، برای دل خود سازنده ساخته شده است! به همین جهت نباید انتظار " سینما " از این فیلم داشته باشید و بیشتر یک کار تجربی و شخصی است که البته قابل تحسین است.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/A_Ghost_Story/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

حرف آخر :        

« یک داستان شبحی » از آن دسته آثاری است که اگر حوصله کنید و نیم ساعت به تماشای آن بنشینید و با روح داستان همراه شوید، می تواند شما را به اعماق داستان ببرد. اما اگر از آن دسته تماشاگرانی باشید که به محض رویت سر و شکل روح که شبیه آیتم های طنز آثار مهران مدیری در اوایل دهه 80 است ، با تمام وجود به آن خواهد خندید، قطعاً این فیلم نمی تواند برای شما راضی کننده باشد! اما در هر صورت باید این نکته را بدانید که یک عشق شاعرانه در فیلم جریان دارد و در صورت پذیرفتن وضعیت کلی فیلم، به دل خواهد نشست و البته نگرش شما درباره مفهوم عشق را به چالش خواهد کشید.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

یک داستان شبحی  (A Ghost Story)ghost stoh2dc

کارگردان : . David Lowery

فیلمنامه : David Lowery

بازیگران :

Casey Affleck...C

Rooney Mara...M

McColm Cephas Jr....Little Boy

Kenneisha Thompson...Doctor

ژانر : درام

رده سنی :  R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 92 دقیقه