http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/The_Bad_Batch/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

سوکی واترهاوس جوان که امسال رقم عجیب 5 فیلم را در نوبت اکران دارد، بازیگر نقش اصلی فیلم می باشد. جیسون ماموآ که قطعاً با اکران فیلمهای « لیگ عدالت » و « آکوآمن » بیشتر از او خواهید شنید، دیگر بازیگر فیلم است. جیم کری و کیانو ریوز هم حضور کوتاهی در فیلم دارند.

داستان فیلم درباره چیست ؟

دختری جوان به نام آرلن ( سوکی واترهاوس ) در دوران آخرالزمانی ، تک و تنها خود را در بیابان می یابد آن هم در حالی که یک دست و پایش توسط آدمخواران بریده شده تا میل کنند و غذای روزشان باشد اما...

کارگردان کیست؟         

آنا لیلی امیرپور، کارگردان ایرانی تبار که نخستین فیلم سینمایی اش « دختری شب تنها به خانه می رود » نام داشت که درباره یک دختر خون آشام ایرانی بود و بحث های فراوانی را هم در محافل ایرانی به راه انداخته بود.

00014

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

داستان فیلم از جایی آغاز می شود که دست و پای یک دختر را بریده اند! خودتان حدس بزنید با چه فیلمی مواجه هستید!

نکات مثبت فیلم ؟

یکی از ویژگی های مثبت لیلی امیرپور ، دکوپاژهای شلوغی هستند که البته هرکدامشان جنبه نمادین دارد و تعبیری از یک واقعه اجتماعی می باشد. می توان گفت که امیرپور در نماد پردازی ذهن خلاقی داشته و جامعه ای هم که در « دسته بد » ترسیم کرده حال و هوای آمریکای کنونی را دارد.

امیرپور در « دسته بد » توانسته دنیای منحصر به فردی خلق کند که متعلق به خود اوست و نمونه مشابهی ندارد. شاید فضای فیلم کمی به « مکس دیوانه » و دوران آخرالزمانی اش شباهت داشته باشد اما در نهایت تمام آنچه که در فیلم دیده می شود، توسط امیرپور خلق شده که ویژگی مثبتی برای یک کارگردان به شمار می رود.

فیلمبرداری فیلم قابل تحسین است.

نکات منفی فیلم ؟

مانند فیلم قبلی امیرپور، در اینجا « دسته بد » هم در قصه گویی توفیقی نمی یابد و شبیه به مجموعه تصاویر استعاره ای گوناگونی است که در کنار یکدیگر قرار است یک مفهوم مشخص را تداعی کنند اما از روایت ساده یک قصه در بطن این تصاویر، عاجز مانده. شاید مجموعه رنگ ها و موقعیت ها بتواند لحظات نمادینی خلق نمایند، اما سینما نیاز به قصه گویی دارد که به نظر می رسد امیرپور فعلا در این حوزه به توفیقی دست نیافته است!

به جز دو شخصیت که در نهایت به دلیل یک عشق عجیب و غریب رفتارهای مشخصی از خود بروز می دهند، دیگر شخصیت های فیلم پرداخت مناسبی ندارند و یک تیپ بی هویت هستند که به مقابل دوربین می آیند و پس از اندکی حضور، می روند بی آنکه نکته ای به فیلم اضافه کرده باشند.

زمان فیلم به شدت طولانی است. زمان 2 ساعت برای اثری که با ضعف قصه گویی مواجه است و دیالوگ زیادی هم در آن گفته نمی شود، می تواند حکم مرگ اثر را داشته باشد. حضور کوتاه بازیگران مطرحی چون کیانو ریوز و جیم کری هم نمی تواند این زمان طولانی را توجیه نماید.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/The_Bad_Batch/thumbs/phoca_thumb_l_7.jpg

حرف آخر :        

« دسته بد » ترکیبی است از « مکس دیوانه » ، « بیل را بکش » و آثار وسترن که در دهه های گذشته در آمریکا محبوبیت ویژه ای داشتند.« دسته بد » شبیه هیچ فیلم دیگری نیست و دنیای خاص خود را دارد که مشخصاً قوانین آن را هم لیلی امیرپور وضع کرده و مخاطب در مواجه با آن می تواند این تصمیم را بگیرد که آیا با این قوانین کنار خواهد آمد یا عطای آن را به لقایش خواهد بخشید.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

دسته بد (The Bad Batch)bad2344

کارگردان : . Ana Lily Amirpour

فیلمنامه : Ana Lily Amirpour

بازیگران :

Suki Waterhouse...Arlen

Jason Momoa...Miami Man

Keanu Reeves...The Dream

Jim Carrey ...Hermit

ژانر : عاشقانه

رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 118 دقیقه