36472868 303 w700100

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

بازیگران پرکار سالهای اخیر سینمای ایران در « فصل نرگس » حضور دارند از جمله پژمان بازغی، یکتا ناصر، ریما رامین فر ، گوهر خیراندیش و امیر آقایی. در میان بازیگران فیلم شایسته ایرانی هم حضور دارد که بازیگر توانایی هست اما در سالهای اخیر سینمای ایران کمتر به او بها داده است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

این فیلم چند داستان مختلف را روایت می کند که بصورت موازی روایت شده و قرار است در نهایت به یکدیگر متصل شوند.

کارگردان کیست ؟

نگار آذربایجانی که نخستین فیلمش به نام « آینه های روبرو » را در سال 1388 کارگردانی کرد و « فصل نرگس » پس از 6 سال، دومین فیلم در کارنامه او محسوب می شود.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Fasle_Narges/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

نکته مثبت ویژه ای در « فصل نرگس » وجود ندارد. شاید بازی بازیگران را بتوان از نکات مثبت فیلم برشمرد که آن هم متوسط است و چشمگیر نیست.

نکات منفی فیلم ؟

در داستان چند موضوع مختلف روایت می شود که هرکدام قرار است در آخر داستان به یکدیگر مرتبط شوند اما نحوه پرداخت به این داستانها و ارتباطشان به یکدیگر دچار ضعف و عقب ماندگی هست بطوریکه ساختار سینمایی اثر را به چالش می کشد. دیالوگ هایی که در این میان رد و بدل میشود عمده دلایل ضعف داستانک های فیلم است.

فیلم قصد دارد با ابتدایی ترین شکل ممکن پیامهای اخلاقی اش را به مخاطب انتقال دهد اما برای انجام این رسالت، سینما را فراموش می کند. دیالوگ های گل درشت و پر از اغراق خیلی زود مخاطب را ناامید می کند و توجه او را از خود سلب می نماید.

فیلم حتی در دقایقی مفاهیم خود را آشکارا در صورت مخاطب فریاد می زند! به عنوان مثال در سکانسی یکی از شخصیت های داستان به رنگ کفش اشاره می کند تا مخاطب به یاد بیاورد که رنگ کفش را قبلا در جایی دیده و باید یک نتیجه گیری از این به یاد آوردن داشته باشد! 

پایان بندی داستان فاجعه بار است و شباهت بسیاری به فیلمهای مناسبتی تلویزیون دارد که در آن به هر شکل و هر وجهی، فیلمساز قصد دارد پایان خوشی برای داستانش رقم بزند.

 http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Fasle_Narges/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

حرف آخر :

« فصل نرگس » بی شک یک عقب گرد برای کارگردانش محسوب می شود. کارگردنی که با « آینه های روبرو » توانسته بود توجه تماشاگران و کارشناسان سینما را به خود جلب کند و نوید ظهور یک کارگردان ارزشمند را در سینمای ایران دهد. اما فیلم جدید نه تنها در مقایسه با فیلم قبلی خودش، بلکه در مقایسه با آثار روز سینمای ایران هم حرفی برای گفتن ندارد.

 

 

منتقد: بابک مهرورز

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : فصل نرگسfasl2odffb

کارگردان : نگار آذربایجانی

نویسنده : نگار آذربایجانی

تهیه کننده : سحر صباغ سرشت

بازیگران :

ریما رامین فر

یکتا ناصر

پژمان بازغی

امیر آقایی

و...