DarrenAron32111 2

دارن آرونفسکی : Darren Aronofsky

تاریخ تولد : 12 فوریه 1969 در نیویورک ، آمریکا  

مهمترین افتخارات : نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم « قوی سیاه »

بیوگرافی کوتاه :

دارن آرونفسکی در سال 1969 در منطقه بروکلین نیویورک متولد شد. وی از همان دوران کودکی به جهت آنکه پدر و مادرش او را با خود به تماشای تئاتر می بردند، خیلی زود به هنر علاقه مند شد. او در دوران دانشگاه ابتدا رشته زیست شناسی را برای ادامه تحصیل برگزید اما پس از مدتی از این رشته انصراف داد و تصمیم گرفت تا تحصیلات خود در دو رشته فیلمسازی زنده و انیمیشن را در دانشگاه هاروارد پیگیری نماید. 

آرونفسکی پس از دوران دانشجویی ، در سال 1993 فیلمی تحت عنوان « Protozoa » که اثری تجربی بود را ساخت که نتوانست توفیقی برای اکران آن بدست آورد . اما 5 سال بعد در سال 1997 تصمیم گرفت تا فیلم « Pi » را بسازد اما برای اینکار هیچ تهیه کننده ای نداشت که بر روی فیلمش سرمایه گذاری کند. از این رو او از تمام اقوام خود مبالغی به عنوان قرض دریافت کرد و به آنان اعلام نمود که پس از ساخت و عرضه فیلم، از طریق فروش آن مبالغ را باز می گرداند و همینطور هم شد و « Pi » موفق شد 3 میلیون دلار در گیشه بفروشد و نام آرونفسکی را وارد لیست فیلمسازان سینمایی نماید.

دارن آرونفسکی در سالهای بعد موفق شد تا فیلمهای مطرحی از جمله « مرثیه ای برای یک رویا » و « قوی سیاه » را بسازد که برای ساخت فیلم « قوی سیاه » نیز موفق شد تا نامزد اسکار بهترین کارگردان شود.

Dar342nAron32111 2

نکاتی که احتمالا درباره دارن آرونفسکی نمی دانید :

در دانشگاه هاروارد تحصیل کرده است.

در سال 2001 قرار بود تا نویسندگی و کارگردانی فیلم « بتمن » را برعهده بگیرد.

همسر سابقش ریچل وایز، بازیگر مشهور سینماست. این دو یک فرزند مشترک به نام هنری نیز دارند که در سال 2006 متولد شد.

به مادرش نقش بسیار کوتاهی در فیلم « قوی سیاه » سپرد و پدرش نیز نقش بسیار کوتاهی در فیلم « مادر! » دارد.

4 بازیگر تحت هدایت او موفق به نامزدی اسکار شده اند : الن بارستین، میکی رورک ، ماریسا تومی و ناتالی پورتمن که پورتمن در میان این لیست موفق شده اسکار را بدست آورد.

در سال 2011 کارگردانی فیلم « ولوورین » را رد کرد و اعلام کرد که به دلیل اینکه فیلمبرداری فیلم قرار است به مدت بسیار طولانی در خارج از آمریکا انجام شود، وی نمی تواند خانواده اش را ترک کند و از این پروژه انصراف می دهد.

در سال 2011 یکی از داوران بخش مسابقه جشنواره فیلم کن بوده است.

معمولا در هنگام فیلمبرداری آثارش، موهای سرش را نمی تراشد.

او یکی از گزینه های کارگردانی « مردی از پولاد » بود که به سرانجام نرسید.

استاد وی در دانشگاه هاروارد فیلمساز برجسته لهستانی، میکلوش یانچو بوده است.

thr darre001

مهمترین آثار دارن آرونفسکی   :

Pi

Requiem for a Dream

The Fountain

The Wrestler

Black Swan

Noah

امیر گلسفیدی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید