هنگام فیلم برداری صحنه های هیجان انگیز نبرد و تیراندازی، انفجارهای وحشتناک و تعقیب و گریز با خودروهای پرسرعت، این بدلکاران هستند که با انجام بدلکاری های متهورانه جان خود را به خطر می اندازند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، علیرغم افزایش ایمنی در فیلم برداری چنین صحنه های خطرناکی، امکان صدمه دیدن و مرگ افراد در این بدلکاری ها بسیار بالاست. برای مثال در سال ۲۰۱۷، یک بدلکار ۳۳ ساله به نام جان برنکر هنگام انجام بدلکاری هایی در سریال «مردگان متحرک» (The Walking Dead) جانش را از دست داد. یک ماه بعد بدلکاری دیگر به نام جوی هریس در اثر تصادف موتورسیلکت هنگام فیلم برداری یکی از صحنه های فیلم «ددپول ۲» (Deadpool 2) جان باخت. به همین دلیل و به درستی، بسیاری بر این باورند که آن توجه و اهمیتی که باید، در صنعت فیلمسازی به بدلکاران داده نمی شود؛ مردان و زنانی که با جان خود بازی می کنند.

برای مثال در سال ۲۰۱۶، انجمن بدلکاران حرفه ای نسبت به در نظر نگرفتن یک جایزه اسکار برای بهترین بدلکاری اعتراض خود را به هیئت اسکار تقدیم کرد. آن ها بدون شک لیاقت و شایستگی چنین درخواستی را دارند زیرا در حالیکه بازیگرانی مانند تام کروز و دانیل کریگ به خاطر این که خود صحنه های بدلکاریشان را انجام می دهند به شدت مورد تحسین و تمجید قرار می گیرند اما بسیاری از بازیگران سرشناس سینما هنگامی که نیاز به بدلکاری وجود دارد کنار کشیده و جای خود را به بدلکاران می دهند. با این وجود بدلکاران همواره نادیده گرفته شده و به ندرت مورد تمجید قرار می گیرند. در این میان برخی از بازیگران به طور علنی از انجام بدلکاری در فیلم های خود خودداری می کنند و به نوعی از انجام کوچکترین بدلکاری ها ترس دارند. در ادامه  این مطلب می خواهیم شما را با برخی از این بازیگران که به دلیل بیمناک بودن از به خطر افتادن جان خود یا آسیب دیدگی با انجام بدلکاری میانه ای ندارند آشنا کنیم.

۱- رایان رینولدز

landscape 1499784969 ryan reynolds w700

رایان رینولدز به لطف ترکیب طبیعی هیکل ورزشکاری، ظاهر جذاب و هوش بازیگری خود توانسته تعادلی بین نقش های کمیک و نقش های اکشن سنگین خود برقرار کند. این روزها رینولدز توانسته بار دیگر با تکرار نقش خود در فیلم «ددپول» به یک چهره دوست داشتنی در دنیای اکشن تبدیل شود. این فیلم به خاطر صحنه های کمیک و مبارزه های پرهیجان خود معروف است و به نظر می رسد که رینولدز بهترین انتخاب برای نقشی با ترکیب شوخی و جسارت بوده است. اما رینولدز به هیچ عنوان قدرت بازترمیم بدنی که در فیلم «ددپول» دیده می شود را در دنیای واقعی نداشته و به خاطر جراحت های که قبلاً به او تحمیل شده، دیگر کوچکترین صحنه های بدلکاری را نیز به بدلکاران واگذار می کند.

وی به دلیل نگرانی برای سلامت خود از انجام صحنه های بدلکاری کنار کشیده است زیرا در سال ۲۰۱۲ و هنگام بازی در نقش یک مامور سازمان سیا به نام مت وستون در فیلم «خانه امن» (Safe House) دچار صدمه شدیدی در ستون فقرات شد. وی در این باره چنین گفته است:” به یاد دارم که دکتر در دفترش نشسته بود و این هفتمین باری بود که آن سال به او مراجعه می کردم و او داشت برایم نسخه می نوشت و وقتی آن را خواندم رویش نوشته بود: بدلکار”. و بدین ترتیب بود که رینولدز نیز توصیه پزشکان را لبیک گفته و دیگر از آن زمان دست از انجام بدلکاری کشید. به جای این که خود صحنه های خطرناک را انجام دهد، رینولدز از ۴ بدلکار خبره استفاده می کند که در فیلم های «ددپول ۲» و «محافظ آدمکش» (The Hitman’s Bodyguard) بدلکاری های او را انجام می دهند.

۲- لیام نیسون

gettyimages 460562682 w700

لیام نیسون در یکی از مجموعه فیلم های «ربوده شده» (Taken) در نقش برایان میلز، مامور سازمان سیا، چنین می گوید:” چیزی که من دارم یک مجموعه مهارت هاست، مهارت هایی که در طی سالیان دراز در شغلم به دست آورده ام”. البته در طی ۳ فیلم از این مجموعه، نیسون کمک بسیار کمی برای به تصویر کشیدن توانایی های خود داشت. با توجه به این که وی یکی از مشهورترین بازیگران ژانر اکشن سینماست، زمانی که این بازیگر ۶۵ ساله اعلام کرد که وی بسیاری از بدلکاری فیلم هایش را انجام نداده است، طرفداران او شگفت زده شدند. البته این بدان معنا نیست که وی به هیچ عنوان بدلکاری انجام نداده است. زمانی که در مورد جراحات ناشی از صحنه های اکشن فیلم «ربوده شده ۳» در سال ۲۰۱۲ از وی سوال شد، نیسون اینگونه جواب داد:” هیچ صدمه ای ندیدم. من تمامی صحنه های مبارزه را خود انجام دادم. اما صحنه های بدلکاری را انجام ندادم و بین این دو تفاوت است”.

نیسون از رد و بدل کردن مشت و لگد در فیلم هایش لذت می برد و به ندرت پیش می آید که این بدلکاری ها را به مارک ونسلو واگذار کند، بدلکاری که از سال ۱۹۹۹ بدلکاری های او را در فیلم هایش انجام می دهد که از آن جمله می توان به عبور از میان شیشه ها و پریدن از ساختمان ها اشاره کرد. نیسون در سن ۹ سالگی آموزش بوکس را آغاز کرد و در بوکس آماتور نیز به قهرمانی رسید و از مهارت های خود در این زمینه به خوبی در فیلم هایش استفاده کرده است.

۳- دنی ترخو

danny trejo1 w700

وقتی که بازیگران بدلکاری های خود را شخصاً انجام می دهند به نحوی شخصیت و قدرت خود را به نمایش می گذارند. اما چنین بازیگران بی باکی به ندرت پیدا می شوند و اکثراً این کارها را به افراد حرفه ای واگذار می کنند. بسیاری هم صحبتی در این مورد نمی کنند اما دنی ترخو از آن دسته نیست. او که به خاطر بازی در فیلم های اکشن شناخته می شود تایید کرده که خود بدلکاری هایش را انجام نمی دهد. وی در مصاحبه ای در این مورد چنین گفته است:” ستارگان بزرگ به خاطر این حرف از من متنفر خواهند شد. من نمی خواهم شغل ۸۰ درصد از بدلکارانا را در معرض خطر قرار دهم تا این که ثابت کنم دل و جرأت زیادی دارم”.

وی با این سخنان تایید کرده که باید اجازه داد بدلکاران با انجام بدلکاری در فیلم ها بتوانند امورات خود را بگذرانند و بازیگرانی که اصرار دارند خود بدلکاری هایشان را انجام دهند در واقع باعث می شوند این بدلکاران بیکار بمانند. همچنین وی گفته که هر گونه صدمه به بازیگران اصلی می تواند تولید فیلم را به تعویق بیندازد؛ برای مثال وقتی که تام کروز هنگام فیلم برداری فیلم «ماموریت غیرممکن ۶» (Mission: Impossible 6) دچار شکستگی مچ پا شدف تولید فیلم بیش از ۲ ماه به تعویق افتاد. به گفته ترخو :” اگر آن ها [بدلکاران] صدمه ای ببینند، با نهایت تاسف باید بگویم، می توان روی صورت یک مکزیکی دیگر مقداری سبیل گذاشت و به کار ادامه داد. اما اگر من صدمه ببینم همه از کار می افتند”. به همین دلیل است که دنی ترخو در صحنه های خطرناک همه چیز را به بدلکارش، نورم مورا، واگذار می کند.

۴- برندن فریزر

why brendan fraser left hollywood w700

برندن فریزر یکی از آن بازیگران بدشانسی است که بهای سنگینی برای انجام بدلکاری ها پرداخته است.فریزر در دهه ۹۰ میلادی در فیلم های مشهوری مانند «جورج و جنگل» (George of the Jungle) و سه گانه «مومیایی» (The Mummy) حضور یافته و به یک چهره مشهور تبدیل شد. تمایل او به انجام بازی های سخت و اکشن باعث شد که وی یکی پس از دیگری در فیلم های زیادی بازی کرده و اغلب خود بدلکاری هایش را انجام دهد، موضوعی که باعث شد صدمات شدیدی به بدن این بازیگر اکنون افول کرده وارد شود. بعد از انتشار سومین قسمت از فیلم «مومیایی» در سال ۲۰۰۸، فریزر در مصاحبه ای چنین گفت:” مرا با باند و یخ سر پا نگهداشتند”.

همین صدمات جسمی بود که بیشترین آسیب را به زندگی حرفه ای فریزر زده و وی بیش از یک دهه از رادار هالیوود دور ماند و در تمام این سال ها بارها و بارها زیر تیغ جراحی رفت. از این جراحیه های سخت می توان به جراحی برداشتن مهره (laminectomy)، جراحی ترمیمی تارهای صوتی و جایگزینی بخشی از زانو اشاره کرد. به گفته فریزر وی به مدت ۷ سال دایماً به بیمارستان مراجعه کرده و برای مدت های طولانی بستری می شد.

۵- ساندرا بولاک

000fd259 800 w700

تاد لیبرمن که یکی از تهیه کنندگان سرشناس هالیوود است در مورد بازی ساندرا بولاک در فیلم «خواستگاری» (The Proposal) که در صحنه ای از آن وی مدتی را در آب های یخ زده آتلانتیک شمالی ماند چنین گفته است:” من سرسختی او را برابر با سرسخت ترین بازیگران مرد هالیوود می دانم”. همچنین وی در فیلم «دختر شایسته» (Miss Congeniality) صحنه های مبارزه و تیراندازی زیادی را در نقش یک مامور زبده و مخفی اف بی آی انجام داده و در فیلم «جاذبه» (Gravity) نیز سوار هواپیمای آموزشی موسوم به «Vomit Gromit» شد که توسط فضانوردان برای شبیه سازی فضای بدون جاذبه استفاده شده و تجربه دردناکی به شمار می آید.

با این وجود بولاک در سال ۲۰۱۳، اعلام کرد علیرغم این که وی قبلاً اصرار داشته بدلکاری هایش را خود انجام دهد اما بعد از به فرزند خوانندگی پذیرفتن پسرش در سال ۲۰۱۰ تصمیم گرفته در این امر تجدید نظر کرده و کمتر به سمت بدلکاری های چالش برانگیز برود. بدین ترتیب در طی فیلم برداری فیلم پلیسی اکشن «گرما» (The Heat) وی همراه با ملیسا مک کارتی مشغول خوردن قهوه بودند در حالی که بدلکاران صحنه انفجارهای وحشتناک فیلم را انجام می دادند. بولاک در سال ۲۰۱۵، دومین فرزندش را با فرزندخواندگی به خانه آورد و بدین ترتیب به نظر می رسد که وی برای کوچکترین بدلکاری ها کنار نشسته و قهوه اش را می نوشد!

در همین ارتباط بخوانید :

معرفی 9 بدلکاری خطرناک تاریخ سینما + تصاویر

افشای آزار و اذیت جنسی زنان بدلکار در هالیوود

تجمع بدلکاران مقابل آکادمی اسکار

مهسا احمدی به عنوان اولین بدلکار زن ایرانی جایزه « کریستال آوارد » را دریافت کرد