5 نکته ای که ابراهیم حاتمی کیا باید بیاموزد!

سخنان تند ابراهیم حاتمی کیا در حاشیه اختتامیه جشنواره فیلم فجر در روزهای اخیر حواشی فراوانی به همراه داشته است. سخنان کوبنده و در عین حال عجیب از این فیلمساز مشهور ایرانی که باعث شکل گیری بحث های فراوان در فضای مجازی گردیده است.

اینبار در پنج برتر تصمیم گرفته ایم تا به « 5 نکته ای که ابراهیم حاتمی کیا باید بیاموزد! » بپردازیم. نکاتی که شاید اگر او رعایت کند بتواند فیلمساز بهتری شود و بر کیفیت آثارش افزوده شود و حاشیه های تمام نشدنی او نیز کاهش یابد!

 fbd93d2f 51b3 428b 9ebf 604bfa9388fc234

5- ظرفیت نقد : یکی از مهمترین ویژگی های هر هنرمندی میزان نقد پذیری آن است. یعنی جایی که اثری هنری خلق می شود و سپس بصورت عمومی در معرض نمایش قرار می گیرد تا بازخوردهای اجتماع و کارشناسان آن حوزه، ضمیمه اثر هنری مذکور شود. در این وضعیت، اثر با دو رویکرد مواجه است. یکی آنکه لب به تمجید از اثر می گشاید و دیگری نفی و انتقاد از آن. ابراهیم حاتمی کیا باید بیاموزد که در حوزه نقد، آثار او فقط متعلق به دسته اول نیست و دسته دومی هم وجود دارد که باعث می شود اصل مفهوم « نقد » فراموش نشود. او باید بیاموزد که ظرفیت نقد داشته باشد.

fbd93d2f 51b3 428b 9ebf 604bfa92348fc234

4- فیلم مقدس نیست! : ظاهراً ابراهیم حاتمی کیا ابداً به این مورد اعتقادی ندارد که یک فیلم سینمایی هرگز و تحت هیچ عنوان قرار نیست اثر مقدسی باشد و از انتقاد مبرا. یک فیلم کما اینکه شایسته ترین آثار تاریخ سینما نیز باشند و درباره هر موضوعی که ساخته شده باشند، نیازمند بررسی و تحلیل می باشد تا در نهایت برای افکار عمومی، وضعیت کلی فیلم عیان گردد که آیا ارزش تماشا دارد یا خیر. اما به نظر می رسد که ابراهیم حاتمی کیا به نقطه ای رسیده که می خواهد هاله ای مقدس دورِ فیلم جدیدش ترسیم نماید تا از انتقاد دور باشد! او باید بیاموزد که فیلم « مقدس » نیست.

144439714464014644

3- سیمرغ : ابراهیم حاتمی کیا فیلمسازی بوده که همواره حضورش در جشنواره فیلم فجر با دریافت سیمرغ همراه بوده و کمتر زمانی را به خاطر داریم که اثری از او به نمایش درآمده باشد و حداقل در چندین رشته نامزد دریافت سیمرغ نشده باشد. جشنواره فیلم فجر همواره حضور او را در تمام ادوار جشنواره به نیکی یاد کرده و درست یا غلط، به نشانه احترام نام او را در میان دریافت کنندگان و یا حداقل، نامزدهای سیمرغ قرار داده است. با اینحال به نظر می رسد که حاتمی کیا به این هم قانع نیست و تمام سیمرغ ها را می خواهد! او باید بیاموزد که قرار نیست سیمرغ همیشه متعلق به او باشد!

fbd93d2f 51b3 428b 9ebf 60147bfa9388fc234

2- صدا و سیما : ابراهیم حاتمی کیا در اختتامیه جشنواره فیلم فجر گفت که از صدا و سیما پیش خدا شکایت می برد چراکه حمایت تمام و کمال از فیلم او انجام نداده و منتقدانش را سرجای خود ننشانده! در واقع انتظاری که حاتمی کیا از صدا و سیما داشته این بوده که در زمان پوشش جشنواره فیلم فجر ، تمام برنامه های سینمایی به فیلم « به وقت شام » اختصاص داده شود و پیوسته از آن تمجید نماید! ویژگی که بصورت پیشفرض می بایست باعث تمجید از صدا و سیما به دلیل بی طرفی اش باشد، در اینجا مورد انتقاد ابراهیم حاتمی کیاست که چرا بی طرفی را رعایت کرده و دیگر آثار جشنواره  را تار و پود نکرده تا فقط « به وقت شام » و شخص او در عرصه باقی بمانند! ابراهیم حاتمی کیا باید بیاموزد که به اصل بی طرفی در رسانه اعتقاد داشته باشد!

2519780070

1 - قواعد رقابت : نکته مهمی که ابراهیم حاتمی کیا طی تمام این سالها از آن غافل بوده این است که جشنواره فیلم فجر، محل رقابت بزرگی است که تمام ویترین سال سینمای ایران در آن به نمایش درآمده و به داوری گذاشته می شود. هر فیلمسازی می بایست هنگام ورود به جشنواره قواعد آن را هم بپذیرد و این قانون ساده و بدیهی را در ذهن خود بسپارد که جشنواره یعنی « رقابت » و نه فرش قرمز برای یک فیلم خاص. اما حاتمی کیا چنین عقیده ای ندارد. او اثر خود را به جشنواره آورد تا تعریف و تمجید یکپارچه از اثرش را شاهد باشد و البته تمام سیمرغ های کوچک و بزرگ را از آن خود کند و زمانی که چنین نشد، برآشفت و مثل همیشه فریادش به آسمان رفت؛ گویا او هرگز به رقابت اعتقادی نداشته! ابراهیم حاتمی کیا باید بیاموزد که جشنواره محل رقابت فیلمهای گوناگون با یکدیگر است و هرگز محلی برای رونمایی از اثر یک فیلمساز نبوده و نخواهد بود!

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

مطالب مرتبط 

دیدگاه‌ها

-3

M.M

من نمی دونم شما لین مطلب رو بر چه اساسی نوشتید! اوّلاً آقای حاتمی کیا منظورشون نقد کردن نبود بلکه داشت در مورد کسایی صحبت می کرد که به جای نقد فیلم هی به او تهمت پاچه خواری می زنند در حالی که از درون ایشان خبر ندارند. شاید این فیلم ها و محتوا واقعا عقیده شخصی خودشون باشه و منظورشون از صدا و سیما ایین بود که در برنامه هایی که فیلم نقد می کنند در کنار مخالف فیلم یک موافق هم در برنامه برای دفاع از فیلم باشد.
در آخر در این کشور کسی نمی تواند بگوید که وابسته نیست. حاتمی کیا وابسته به نظامه. رشیدپور وابسته به روحانیه. فرهادی هم وابسته به خارجیاست که در این بین وابستگی آقای حاتمی کیا شرف دارد به بقیه.
+4

حامد

به نقل از جلال:
دلا خو کن به تنهایی که از تن ها بلا خیزد

سعادت آن کسی بیند که از تن ها بپرهیزد
جایی بسی تاسف است که عاجز از درک ابراهیم حاتمی کیا هستید شاید بد نیست مدتی هرچند کوتاه مدافع حرم باشید انوقت شاید شما هم پیشانی ابراهیم حاتمی کیا را ببوسید

:o :o :o :o :o :o عجب :o :o :o
-15

جلال

دلا خو کن به تنهایی که از تن ها بلا خیزد

سعادت آن کسی بیند که از تن ها بپرهیزد
جایی بسی تاسف است که عاجز از درک ابراهیم حاتمی کیا هستید شاید بد نیست مدتی هرچند کوتاه مدافع حرم باشید انوقت شاید شما هم پیشانی ابراهیم حاتمی کیا را ببوسید
-7

بهزاد

جالبه نظر مخالف آقای کریمی خیلی نیست........راس تی جناب کریمی از داورانی که در حق لاتاری اونجوری جفا کردن هیچ مطلبی نزاشتی........ا ینجور داورانی حتما خیلی منصفانه به فیلم به وقت شام هم نگاه کردن

نقد می نویسی منصفانه بنویس جناب کریمی
+10

N&K

تنها درسی که حاتمی کیا باید بگیره اینه که اینقدر بچه نباشه نمیشه هروقت دلت خواست به فیمساز های بزرگتر از خودت بد و بیراه بگی بعد وقتی نوبت انتقاد از خودت میرسه اینطوری شلوغش کنی بدتر از خودش هم این فن های متعصبش والا صدا سیما که تو اخبار هاش هم چند ماه قبل از اکران فیلم های ایشون رو تبلیغ میکنن اونم درحالی که با خبر اسکار گرفتن فرهادی اونطوری رفتار میشه پس دیگه دردش چیه
+10

شهرام

حاتمی کیا کسی جز فیلمساز نفتی پر توقع که سرسوزنی ظرفیت نقد نداره، نیست. کسی که ۳۰ سال پسر لوس سینمای نفتی بوده و حالا قبول نداره که "دوره اش گذشته!" جوابشو چند سال پیش زنده یاد کیارستمی داده بود. بهتره این فیلمساز متوهمُ زیادی گنده نکنیم.
-19

Hamid

شماها مثل این هنوز ابراهیم حاتمی کیا رو نشناختید. ابراهیم حاتمی کیا همون کسیه که مسعود فراستی گفت فیلمش خیلی بالاتر از حد جشنواره ای مثل فجره. معلومه نباید کارتونی مثل فیلم مصادره با اثر استاد حاتمی کیا به رقابت گذاشته بشه.
+8

حامد

عالی بود این مواردی که جناب کریمی گفت.عالی...
من با شخص حاتمی کیا کاری ندارم، ولی افرادی با چنین افرادی همیشه خط هنر رو تک بعدی پیش میبرن. بهتره این همه خداخدا میکنه ایشون، کمی اخلاق و ظرفیت هنری رو از اون ملل کفاری بیاموزه که فیلم‌هاشون حتی وقتی گیشه و منتقدین رو به وجد میارن، باز میان و میگن، فیلمم این نقص ها رو داشته. حیف که از خدا فقط اسمش و از اخلاق فقط پوستش رو میخونیم و به تنمون کردیم. حیف.....
+8

ehsan

من هرچی مصاحبه از این حاتمی کیا دیدم از برنامه 35 جیرانی تا خفت قدیم و بقیه برنامه ها، تا فیلم هاش یا شخصیت فیلم هاش انتقاد میشده ایشون هم سریع برافروخته می شدن و صداشونو بالا می ردنو چشماشونو گرد می کنن و به مقدسات توسل می کنن و ....
وقتی یکی سینما رو که هدف اصلیش بسط هنر از طریق سرگرمی است رو به اشتباه وسیله ای برای پروپاگاندا و ادای دین به اعتقاداتش در نظر میگیره می گیره همین میشه.
-17

امیر

جواب شما عزیزان رو آقای حاتمی کیا روی سن دادند. ;-)
-17

علی

از سایت مووی مگ انتظار گذاشتن چنین مطلب آبگوشتی نداشتم، متاسفم!!
حتی یک تحلیل درست و یا دلیل قانع کننده ای ارائه نداد.
+22

احمد

به نقل از Hossein:
اقای کریمی به نظر میرسه برداشتتون از حرفهای حاتمی کیا و شخصیتش کمی نادرسته. فیلم هاش مقدس نیست, موضوع فیلم هاش در مورد ادم ها و وقایع مقدس هست و تشنه یه تیکه شیشه به اسم سیمرغ نیست تشنه منصفانه دیدن و نقد کردن اثارشه نه تمسخر فیلم و در ادامه داستان و موضوع ... و ایشون جوان ۲۰ ساله تشنه رقابت نیست.
به نظر میاد شما و من بیشتر نیازمند درس گرفتن هستیم تا درس دادن به بزرگان سینمامون

این بنده خدا اومد بالا توضیح داد که فیلما مقدس نیستن بعد دوباره شما اومدی میگی چون درباره مدافع حرم ساخته نباید به فیلمش توهین کنن!!
شما جاهای دیگه دنیا رو هم ببینی بد نیستا... کلی فیلم درباره یازده سپتامبر ساختن که مردم و منتقدا با خاک یکسانش کردن...دیگه میدونید که برای مردم امریکا یازده سپتامبر یه اتاق خیلی ناراحت کننده هست چون کلی از شهرونداشون مردن...
تعصب رو بزارید کنار و اینقدر سعی نکنید چیزی رو مقدس کنید.
-23

Hossein

اقای کریمی به نظر میرسه برداشتتون از حرفهای حاتمی کیا و شخصیتش کمی نادرسته. فیلم هاش مقدس نیست, موضوع فیلم هاش در مورد ادم ها و وقایع مقدس هست و تشنه یه تیکه شیشه به اسم سیمرغ نیست تشنه منصفانه دیدن و نقد کردن اثارشه نه تمسخر فیلم و در ادامه داستان و موضوع ... و ایشون جوان ۲۰ ساله تشنه رقابت نیست.
به نظر میاد شما و من بیشتر نیازمند درس گرفتن هستیم تا درس دادن به بزرگان سینمامون

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی

جستجو